Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 50: Obzory

Zeď

„Dnes, pátého listopadu, začínám se svou zprávou. Napíšu všechno tak přesně, jak je to jen možné.“

Ráno. Hrdinka – městská žena s odrostlými dětmi – na víkendové návštěvě své sestřenice zjišťuje, že uprostřed lesní samoty vyrostla průhledná zeď. Hráz – bariéra oddělující svět lovecké chatky a okolí od jeho zbytku, se kterým se něco nezjistitelného stalo. Sestřenice a její manžel se v noci nevrátili z vesnice. Zůstal jenom dům se statkem v horách a trocha zásob na neurčito…

Léto, podzim, zimní sníh (Vánoce), jaro. Úroda, sucho, bouřka, fazole, brambory, dojení, klimatické nejistoty… Jak se přizpůsobit rytmu přírody? Jak si opatřit potravu? Jak správně pěstovat plodiny člověkem, co nikdy plodiny nepěstoval? S kým mluvit? Žena – bez kontaktu s jiným člověkem – se přimyká k Rysovi (pes), Belle (kráva), Perle, Tygrovi (a dalším kočičím společníkům). Zvířata odcházejí a zjevují se. Odebírání prvků života. Láska k mimolidskému. Zodpovědnost za prostředí. Jednoduchost. Robinsonka v předhůří Alp. Deník. Čas.

Adaptace kultovního rakouského románu Marlen Haushoferové (1920–1970), který v roce 1963 upoutal úsporným jazykovým stylem i radikálně uchopenou alegoričností, míří k obrazu toho, co antropolog a sociolog Bruno Latour nazývá „uzemněním se“ a nutnou katalogizací potřebných nástrojů a schopností člověka pro jeho přežití. Dějiště hypnotické poutě k pocitům a vědomí ženy tvoří reálný biotop prostředí HaDivadla. Česká premiéra!

Inscenace získala roku 2022 Cenu Josefa Balvína pro nejlepší českou inscenaci podle původně německy psaného textu.

Sezona 46: Adaptace → Sezona 47: Nerůst

REMEDIACE ROZPRACOVANÉ INSCENACE

Tvůrčí intervence PROGRAM PDF PLAKÁT JPG
Premiéra
16. října 2021
Derniéra
27. května 2023
Cena
340/220 Kč
Délka
90 min. bez přestávky
Autorka
Marlen Haushoferová
Režie
Kamila Polívková
Adaptace
Kamila Polívková
Dramaturgie
Anna Prstková a Ivan Buraj
Scéna, light design
Antonín Šilar
Kostýmní spolupráce
Zuzana Formánková
Hudba
Aid Kid
Sound design
Aid Kid a Dominik Dolejší
Inspice
Jan Doležel
Hospitace
Jana Uhýrková
Citovaný překlad
Kateřina Lepic

ObsazeníEfekty v představení

mlhostroj
střelba
oheň v kamnech (pach lihu)
blikání světel


Informace pro lidi na vozíku

Oproti jiným představením je na Zeď možný vjezd vozíku, ale poté je nutné přesazení na místo, vozík naši uvaděči odvezou do zákulisí. Jste-li na vozíku, prosím, informujte naše pokladní při nákupu vstupenky a přijďte do divadla nejpozději 20 min. před začátkem představení.


Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER