Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 49: Konec iluzí

Nikola 2030, 2045, 2080

Živá rozhlasová hra napsaná kolektivem vědců a aktivistů věnujících se fenoménu Nerůstu.

Tři probuzení jedné postavy. Imaginace ve tmě vedená hlasem tří hereček rozkrývající obrazy utopického světa po celospolečenské proměně.

Hlasově-hudební a prostorová kompozice umožňuje vnímat dílo v situaci vleže, v unikátní formě invokace na pomezí meditace a rituálu.

Původně jednorázová Tvůrčí intervence ke scénické eseji Vnímání, inscenaci z roku 2020, již chápeme jako počátek výzkumné nerůstové dramaturgické linie HaDivadla.

Autorský text s názvem Nikola 2030, 2045, 2080 pojednává o fiktivní hrdince – lidském avatarovi v paralelním světě, ve kterém v roce 2022 nastala globální proměna směrem k nerůstu. Děj zachycuje budoucnost Nikoly narozené v Brně v roce 2000 ve třech dnech jejího života v utopickém, ale ne bezproblémovém světě.

V prvním probuzení v roce 2030 společnost ještě prodělává důležitý přerod a staré principy růstově orientovaného kapitalismu naráží na nové výzvy: nejen v otázkách bydlení, práce, komunikace, ale i uvnitř člověka (Nikoly) samotného a jeho vztahu k osobní kariéře. Druhé probuzení v roce 2045 se zaobírá budoucností modelu nukleární rodiny a otázkou komunitního bydlení. Zachytává již společnost, která musí čelit postupující environmentální krizi, a také proměnu technologií virtuální reality v nástroj empatie pro příchozí klimatické uprchlíky. V posledním díle v roce 2080 Nikola reflektuje své tělo a jeho stárnutí. Jaká bude budoucnost medicíny, jak bude vypadat umírání a nemoc v sociálně propojenějším světě zdůrazňujícím hodnotu péče?

Adam  Čajka
Působí jako lektor kurzů nenásilné komunikace a zaměřuje se na oblast strategického plánování a vzdělávání. Je členem skupiny lektorů, facilitátorů a mediátorů působících v rámci spolku NVC Brno.

Eva Fraňková
Ekologická ekonomka. Působí na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zabývá se myšlením nerůstového hnutí jako alternativou k mainstreamové ekonomii. V roce 2015 vydala publikaci Lokální ekonomiky v souvislostech aneb Produkce a spotřeba zblízka, příležitostně přednáší a publikuje na tematických platformách.

Anna Kárníková
Ředitelka Hnutí DUHA. Věnuje se propojení environmentálních a sociálních témat. Působila jako úřednice-aktivistka na Úřadu vlády, kde se svým týmem připravila rozvojovou strategii Česká republika 2030.

Pavel Sterec
Vizuální umělec, aktivista. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a absolvoval doktorský program v Ateliéru fotografie na pražské UMPRUM. Do roku 2021 vedl Ateliér intermédií na brněnské FaVU. Vytváří videa, instalace a performance na sociální, politická a environmentální témata. Spolupracoval s HaDivadlem na inscenaci Naši (2020) a kolektivním projektu Sedimenty, diagnózy, wellness (2020).

Sabina Vojtěchová
Redaktorka Deníku Referendum. Vystudovala žurnalistiku a environmentální studia na Fakultě sociálních studií v Brně.

VÍCE O TVŮRČÍCH INTERVENCÍCH

Inscenace TEXT NIKOLA 2030, 2045, 2080
Premiéra
22. května 2022
Derniéra
3. června 2023
Cena
320/220 Kč
Délka
90 min. bez přestávky
Autoři
Ivan Buraj, Adam Čajka, Eva Fraňková, Anna Kárníková, Pavel Sterec a Sabina Vojtěchová
Koncept a realizace
Ivan Buraj a kolektiv
Zvuková spolupráce
Ladislav Železný
Light design
František Kumhala a Nikol Piškytlová
Hrají
Simona Peková, Nikol Piškytlová / Magdalena Straková a Kamila Valůšková

 

Projekt vznikl jako Tvůrčí intervence k inscenaci Vnímání v Sezoně 47: Nerůst.Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER