Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

Nikola 2030, 2045, 2080

(Czech) Živá rozhlasová hra napsaná kolektivem vědců a aktivistů věnujících se fenoménu Nerůstu.

(Czech) Tři probuzení jedné postavy. Imaginace ve tmě vedená hlasem tří hereček rozkrývající obrazy utopického světa po celospolečenské proměně.

Hlasově-hudební a prostorová kompozice umožňuje vnímat dílo v situaci vleže, v unikátní formě invokace na pomezí meditace a rituálu.

Původně jednorázová Tvůrčí intervence ke scénické eseji Vnímání, inscenaci z roku 2020, již chápeme jako počátek výzkumné nerůstové dramaturgické linie HaDivadla.

Autorský text s názvem Nikola 2030, 2045, 2080 pojednává o fiktivní hrdince – lidském avatarovi v paralelním světě, ve kterém v roce 2022 nastala globální proměna směrem k nerůstu. Děj zachycuje budoucnost Nikoly narozené v Brně v roce 2000 ve třech dnech jejího života v utopickém, ale ne bezproblémovém světě.

V prvním probuzení v roce 2030 společnost ještě prodělává důležitý přerod a staré principy růstově orientovaného kapitalismu naráží na nové výzvy: nejen v otázkách bydlení, práce, komunikace, ale i uvnitř člověka (Nikoly) samotného a jeho vztahu k osobní kariéře. Druhé probuzení v roce 2045 se zaobírá budoucností modelu nukleární rodiny a otázkou komunitního bydlení. Zachytává již společnost, která musí čelit postupující environmentální krizi, a také proměnu technologií virtuální reality v nástroj empatie pro příchozí klimatické uprchlíky. V posledním díle v roce 2080 Nikola reflektuje své tělo a jeho stárnutí. Jaká bude budoucnost medicíny, jak bude vypadat umírání a nemoc v sociálně propojenějším světě zdůrazňujícím hodnotu péče?

Adam  Čajka
Působí jako lektor kurzů nenásilné komunikace a zaměřuje se na oblast strategického plánování a vzdělávání. Je členem skupiny lektorů, facilitátorů a mediátorů působících v rámci spolku NVC Brno.

Eva Fraňková
Ekologická ekonomka. Působí na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zabývá se myšlením nerůstového hnutí jako alternativou k mainstreamové ekonomii. V roce 2015 vydala publikaci Lokální ekonomiky v souvislostech aneb Produkce a spotřeba zblízka, příležitostně přednáší a publikuje na tematických platformách.

Anna Kárníková
Ředitelka Hnutí DUHA. Věnuje se propojení environmentálních a sociálních témat. Působila jako úřednice-aktivistka na Úřadu vlády, kde se svým týmem připravila rozvojovou strategii Česká republika 2030.

Pavel Sterec
Vizuální umělec, aktivista. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a absolvoval doktorský program v Ateliéru fotografie na pražské UMPRUM. Do roku 2021 vedl Ateliér intermédií na brněnské FaVU. Vytváří videa, instalace a performance na sociální, politická a environmentální témata. Spolupracoval s HaDivadlem na inscenaci Naši (2020) a kolektivním projektu Sedimenty, diagnózy, wellness (2020).

Sabina Vojtěchová
Redaktorka Deníku Referendum. Vystudovala žurnalistiku a environmentální studia na Fakultě sociálních studií v Brně.

VÍCE O TVŮRČÍCH INTERVENCÍCH

(Czech) Inscenace (Czech) TEXT NIKOLA 2030, 2045, 2080
Premiere
22 May 2022
Last performance
(Czech) 3. června 2023
Ticket prices
CZK 290/190
Length
90 min. without an interval
Authors
Ivan Buraj, Adam Čajka, Eva Fraňková, Anna Kárníková, Pavel Sterec and Sabina Vojtěchová
Concept and support
Ivan Buraj and collective
Sound collaboration
Ladislav Železný
Light designers
František Kumhala and Nikol Piškytlová
Cast
Simona Peková, Nikol Piškytlová/Magdalena Straková and Kamila Valůšková

 

The project was created as a creative intervention to the play Perception in Season 47: Degrowth.Thank you for your support and cooperation

NEWSLETTER