Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 50: Obzory

My je v tom nenecháme

„Bohužel, když boty došly, dávám extra pár teplých ponožek. Když děti odcházejí v otrhaných pantoflích nebo bosé, cítím se marně.“ — Lukáš Záluský po návratu z tábora Vial na ostrově Chios.

 


 

• V horním foyer divadla ke zhlédnutí prezentace spolku (vždy 30 min. před začátkem představení a po konci představení).

• V pátek 17. prosince 2021 od 15.30 proběhla beseda se členy spolku a zúčastněnými dobrovolníky.

 


 

SOUHRN STAVU K 8. LISTOPADU 2021 ZDE.

 

MY JE V TOM NENECHÁME — 1. ROK

V polovině října už to bude rok od vzniku občanské iniciativy, která si v pocitu bezmoci nad vraždou kurdsko-syrské političky Hevrin Chalafové, zabité tureckými silami v severní Sýrii, dala za cíl pomoci uprchlíkům z blízkého východu a přestat se tvářit, že se nás tyto události netýkají. Loňská podzimní iniciativa brněnských maminek na pomoc uprchlíkům strhla obrovskou vlnu zájmu a ve sbírkách materiální pomoci se sešlo přes 10 tun oblečení, bot, drogerie, nosítek, spacáků a dalších potřebných věcí. Do uprchlických táborů v Řecku jsme do Vánoc vypravili 5 dodávek se zhruba 7,5 tunami vytříděné pomoci připravené k distribuci.

První dodávka mířila do uprchlického tábora poblíž severořeckého města Kavala, další čtyři se však již naloďovaly na trajekty směr ostrov Chios, ostrov s počtem uprchlíků blížícím se počtu obyvatel v hlavním městě a okolním světem téměř zapomenutý. Rychle se nám podařilo navázat spolupráci se dvěma ze čtyř hlavních neziskových organizací, které se na ostrově o uprchlíky starají.

Původně měla celá iniciativa odvozem poslední botičky skončit. Vztahy však byly navázány a některým z nás zapojených do organizace sbírky a cest ukončení přišlo nepředstavitelné. Projekt tedy pokračuje i v
letošním roce.

V únoru jsme otevřely sklad humanitární pomoci v Brně, kde jsme shromáždily sbírky, které po novém roce realizovaly naše spolupracovnice po celé republice, a kam bylo rovněž možno materiální
pomoc přinášet. Část těchto sbírek jsme stihli ve třech dodávkách odvézt na Chios před uzavřením hranic na začátku března, další tři dokázal odvézt náš řidič-dobrovolník Lukáš z vlastní sbírky, kterou sám uspořádal ve východních Čechách.

Pak se hranice uzavřely a jakmile povolil zákaz vycházení, pustili jsme se s našimi brněnskými dobrovolníky do třídění sbírky ve skladu. Najednou bylo jaro, hranice stále zavřené a tak jsme se rozhodly vytřídit oblečení použitelné v létě a letní boty a zkusit je společně s veškerou drogerií poslat. První balík (s rouškami) putoval na Chios 5 týdnů. Pak se nám podařilo najít spolehlivější doručovatele a do konce června jsme vše užitečné a použitelné odeslaly.

Nyní máme ve skladu připraveno zimní oblečení, boty, drogerii, kočárky a hračky v objemu cca 4 dodávek a čekáme, jak se vyvine situace a zda budeme moci vyrazit.

Děkujeme vám za vaši podporu. Bez vás by nic z toho nebylo možné! — V září 2020, zakládající členky My je v tom nenecháme Jana Nepalová a Lucie Hlavicová

Chci pomoci více – zapsat se jako dobrovolník

 

HaDivadlo podporuje

září–prosinec 2020 (posun kvůli pandemii)
září–prosinec 2021

www.myjevtomnenechame.cz

 

Transparentní účet: 2901758993/2010

Aktuálně jsou potřeba prostředky
především na dopravu pomoci do táborů.

 

MILNÍKY INICIATIVY-SPOLKU

• Polovina října 2019: Vznik iniciativy My je v tom nenecháme, velká sbírka a velké třídění.

• Polovina listopadu 2019: Zahájení cest s humanitární pomocí do Řecka. Celkem odjelo 5 dodávek, z toho 4 byly předány neziskové organizaci Iris Center na Chiosu, a z prostředků dárců jsme ještě před Vánocemi vyslaly dva dobrovolníky na pomoc s vyložením a distribucí kontejneru neziskové organizace Refugee Biriyani & Bananas.

• Leden 2020: Založení spolku My je v tom nenecháme, z.s.

• Únor/březen 2020: Sbírky a vyslání dalších 6 dodávek na Chios, tři z nich v režii Lukáše Záluského a letohradské sbírky.

• Jaro/léto 2020: Třídění a odesílání „letní“ pomoci prostřednictvím kurýrní služby.

• Podzim 2020: Příprava na další výpravy ve ztížených koronavirových podmínkách.Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER