Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

Martina Tomanová and collective: Faces

(Czech) „Ženská otázka je dávno odložená. O čem to tedy pořád mluvíme?“ 

(Czech) Pianista Christopher Donison o světě řekl, že jej můžeme rozdělit víceméně na dva obvody – pro ty s velkýma rukama a pro ty s menšíma.

Autorská inscenace Tváře je o ženách, které zažívají situace vymykající se spravedlivému fungování společnosti. Skrze autentická svědectví se snaží osvětlit společenský problém a vyvolat diskuzi o důležitých tématech, jako je sociální spravedlnost a porušování lidských práv. V inscenaci jsou použity skutečné výpovědi osob, které zažily diskriminaci anebo se staly oběťmi trestných činů. Spouštěčem a inspirací pro realizaci inscenace pro nás byl nedávný útok na bratislavskou studentku. 

Ženy čelí diskriminaci denně, ať už v pracovním nebo osobním životě. Tato inscenace nachází propojení mezi méně zřejmou formou diskriminace a násilím. 

Tři herečky různé národnosti – Češka, Slovenka a Ukrajinka, vyrůstající v jiných podmínkách, představují tři různé pohledy na svět. Tyto tři herečky propůjčují své tváře příběhům žen. Základ inscenace tvoří tři nedávné, skutečné příběhy ze tří míst – z Bratislavy, z Brna a z Kyjeva. Tři příběhy násilí. Násilí, které může být nečekané, násilí, které se může odehrávat doma a násilí, jaké znají jenom ženy z okupovaného území… Všechny spojuje jedno – strach. Kolik běžných každodenních událostí je omezených kvůli strachu o vlastní tělo? A proč jsou tedy ve společnosti brány zrovna ženy jako ty, které se nedokážou ovládat? Proč je muž definován jako „univerzální člověk“ – ale pokud je něco ženské, musí to být vždy specifikované? Není to náhodou jedna velká hra o moc?

Projekt byl podpořen Nadačním fondem Josefů K.

(Czech) Událost na Facebooku
Ticket prices
(Czech) 220/120 Kč
Length
(Czech) 90 min. without an interval
(Czech) Autoři
(Czech) Martina Tomanová a kolektiv
Director
(Czech) Gabriela Gabašová
(Czech) Výprava a grafický design
(Czech) Barbora Klenová
(Czech) Light design
(Czech) Petr Kholl
(Czech) Hudba
(Czech) Tomáš Urík
(Czech) Technická spolupráce
(Czech) Pavel Jirgl
(Czech) Produkce
(Czech) Lucie Rožcová
(Czech) Hrají
(Czech) Martina Tomanová, Nikolietta Svidzinska aTereza Havránková
(Czech) Datum uvedení
(Czech) 15. dubna 2024

(Czech)  

HaDivadlo podporuje

listopad 2023 – duben 2024

 

nfjk.jamu.czThank you for your support and cooperation

NEWSLETTER