Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 45: Zdroje

Ziggurat Project: Urgent Need to Breathe

Termíny v přípravě.

#dance&technology #interactivity #immersivity #aerialdance #freediving

„Díky pohlcujícímu prostoru a kolektivnímu pohybu vstupujeme do jejich plynoucího světa, přestože jsme mohli svobodně dýchat. Interdisciplinární použití světla, zvuku a výpravy dalo za vznik zvučnému mediu, které lze pozorovat horizontálně/vertikálně a odděleně/souběžně. Nadto lze veškeré tyto činnosti vnímat jako pouze jednu jedinou, či jako jeden jediný moment, v němž právě ony vystihují stav těla a duše zároveň.“

Kristóf Farkas pro dancefeed

 

O díle

Od vibrace k vibraci.

S vibracemi mé tělo reaguje. Ponořím se do sebe. Proud mě vtahuje, má mysl je čistá. Jsem zde …nepatrná molekula v obrovském plynoucím prostoru.

Naše dílo je inspirováno freedivingem, sportem, který pravděpodobně znáte díky filmu Luca Bessona s názvem Magická hlubina. Znamená to, že se potopíme pouze na jeden nádech, bez jakéhokoliv vybavení. V tomto díle společně dýcháme, ale také společně zadružujeme dech, proto je velmi důležité, abyste i vy uvolnili své tělo a mysl. Společně se potápíme, stáváte se součástí našeho pohlcujícího prostoru. Váš smyslový zážitek je o to více podpořen interaktivní technologií, neboť používáme LED světla reagujících na detektory záření, nositelnou elektroniku a interaktivní zvukové a světelné prvky. Naši tanečníci jsou kolem vás, vedle vás, nad vámi …můžete je pozorovat v pohybu z mnoha úhlů pohledu.

Nevyzýváme vás, abyste pouze sledovali taneční dílo, nýbrž abyste se zcela ponořili do tohoto jedinečného zážitku a vnímali všechny jeho proudy, pocity lehkosti, vzrušení, omámení a závislosti, či dokonce onu neutuchající potřebu dýchat… všechno skrze pohyb, světlo a zvuk ve zcela nekonvenčním prostředí.

Toto interdisciplinární dílo bylo vytvořeno mezinárodní skupinou tvůrců z Maďarska, Slovenska a České republiky. Tento projekt je součástí vědeckého výzkumu choreografky Flóry Eszter Sarlós, na kterém začala pracovat během svého magisterského studia mezinárodního umění na Univerzitě Paříž VIII, a ve kterém se zabývá vytvářením smyslových zážitků ve vztahu mezi tancem a digitálními technologiemi.

 

Ziggurat Project

Společnost Ziggurat Project se zaměřuje zejména na interdisciplinární site-sensitive představení spojující současný tanec a jiné formy umění. V posledních třech letech se společnost podílela na několika mezinárodních projektech, například Picture Project of Placcc Festival (HU, NO), Performing Arts residency of Visegrad Fund, Art&Tech Days (SK), White Night Festival (SK), Spotter Trip (A) or Let me in Performing Arts Festival (DE).

V Maďarsku pak dala společnost za vznik několik vlastním site-sensitive produkcím (The Leftovers, Swallowed Words) a mimo další produkce své zastřešující organizace Pro Progressione se dále podílela také na projektech Antré a Arccal a halnak, programech nové generace, a na festivalu L1danceFest.

 

Partneři a podporovatelé projektu

Life Long Burning - DanceWorks!, Hungarian National Cultural Fund / NKA / Imre Zoltán Program, National Dance Theatre, Trafó House of Contemporary Arts, Pro Progressione, Workshop Foundation, Sín Arts and Culture Center, The Slovak Institute in Budapest, Czech Centre Budapest, Balassiho inštitút -Maďarský inštitút v Bratislave, L1 Association, KristofLab, REZI.DANCE Komařice, Sensorium – Bratislava

www.zigguratproject.com   
Premiéra
21. května 2018
Cena
320/220 Kč
Délka
50 min. bez přestávky
Autoři
kolektiv
Režie
Flóra Eszter Sarlós
Ligh a interaktvní design
Luboš Zbranek (The Manifesto)
Asistent light designu
Gergő Lukács
Hudba
Ádám Márton Horváth
Hudba a sound design
Michal Mitro (The Manifesto)
Mentor
Eszter Gál
Asistentka produkce, marketing, komunikace
Brigitta Kovács
Zvláštní poděkování
Kristóf Szabó, Fanni Lakos a Máté Czakó
Trailer
Gergő Lukács

 

Účinkující, spolutvůrci


Obsazení

Ádám Bot

Boglárka Lakatos-Varga

Alexandra Mireková

Barbara Rusnáková
Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER