Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 49: Konec iluzí

Prešovské národní divadlo: Kramerová vs. Kramer (Amor fati)

Ikonický příběh o selhání partnerského vztahu a rodičovství ze 70. let minulého století posloužil inscenátorům jako platforma pro zkoumání těchto témat z hlediska dnešního světa.

Lidé 21. století nechtějí svůj život obětovat jen práci, velmi si váží rodiny a partnerských vztahů, ale na druhé straně je pro ně těžké si je udržet. Inscenace vznikla podle stejnojmenného románu Averyho Cormana, který se proslavil hollywoodskou filmovou adaptací z roku 1979 s Meryl Streepovou a Dustinem Hoffmanem v hlavních rolích. To, co se tehdy zdálo netradiční a společensky šokující, je dnes běžná, každodenní skutečnost – neúplná nebo patchworková rodina, krize nukleární rodiny, vysoká rozvodovost, polyamorie… Inscenace vznikla z potřeby mapovat změny v chápání a podobě dnešní rodiny či partnerského vztahu oproti jejímu tradičnímu vnímání.

Kramerová vs. Kramer využívá nejen jazyka činohry, ale i promítání krátkých sekvencí z filmového záznamu a živého streamování záběrů kamery přítomné na jevišti. Hudba je tvořena kombinací sekvencí předtočených na čtyřstopý kazetový přehrávač a aleatorickou částí – náhodnými notami generovanými Playtronicou, přístrojem, který hudebně reaguje na dotyky herců na jevišti.

www.nextwave.cz
Premiéra
30. listopadu 2020
Cena
250/150 Kč
Délka
90 min. bez přestávky
Autoři
Avery Corman a Júlia Rázusová
Režie
Júlia Rázusová
Dramaturgie a úprava
Marek Turošík
Scéna a kostýmy
Diana Strauszová
Hudba
Martin Husovský
Datum uvedení
8. října 2021

Obsazení

Zdenka Kvasková

Tomáš Mischura

Martin Husovský
Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER