Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 45: Zdroje

Prešovské národné divadlo: Moral Insanity

Termíny v přípravě.

Chcete vedieť, kto je zodpovedný za to, že sa Vám nedarí? Hľadáte toho, kto môže za to, čo sa tu deje? Príďte a niekoho si určite vyberiete.

Autorské, herecké monodrama Petra Brajerčíka Moral Insanity vzniklo na motivy šestého románu Umberta Eca Pražský hřbitov a zkoumá konspirační teorie, antisemitské a rasistické představy, které vycházejí z nepříznivé ekonomické a společenské situace a jejich odrazu v médiích a politice.

Hudba do inscenace byla natočená v rámci synth jamu inspirovaného konspiračními teoriemi. Martin Husovský - Studiologic Sledge Black, Jany Pastirčák - Dave Smith Instruments Mopho x4, Moog Little Phatty a Stano Čorej - Akai Rhytm Wolf.

INSCENACE ZÍSKALA CENU GRAND PRIX NOVÁ DRÁMA 2019.


PREŠOVSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO je nezávislé profesionální divadlo, které vzniklo roku 2013 v Prešově uvedením inscenace Single Radicals. Koncept nezávislého profesionálního divadla byl uměleckou vizí dramatičky Michaely Zakuťanské a režisérky Júlie Rázusové. Prešovské národné divadlo vytváří prostor pro svobodnou tvorbu umělců, kteří pocházejí z východu nebo jsou s Prešovem spjati. Inscenují zde texty, které mají společenská, generační a sociologická témata. Inscenace se také dotýkají napětí mezi východem a západem Slovenska a pojmenovávají rozdíly v životní úrovni. Zároveň chce divadlo inspirovat lidi z rozličných pracovních odvětví, aby se vrátili do Prešova a realizovali se v menších městech a na perifériích.

Ukázka z románu Pražský hřbitov:

„Nikdy, nikdy, opravdu nikdy nepracujme s autentickými, popřípadě napůl autentickými dokumenty! Pokud takové dokumenty existují, vždycky po nich někdo může začít pátrat a následně dokázat, že cosi bylo tlumočeno nepřesně… Aby byl dokument přesvědčivý, musí být vytvořen ex novo, a pokud je to jen trochu možné, nesmíme ukázat žádný originál, ale jen naznačovat, že jsme o nějakém originálu slyšeli. (…) Objevy musí být neobyčejné, šokující, románové. Jen tak jsou uvěřitelné a budí rozhořčení.“

 

www.nextwave.cz   
Premiéra
14. prosince 2018
Cena
250/150 Kč
Délka
60 min. bez přestávky
Autoři
Umberto Eco, Júlia Rázusová a Peter Brajerčík
Režie
Júlia Rázusová
Scénický koncept
Júlia Rázusová
Hudba a Prostorový hudební koncept
Martin Husovský
Scénografická a Kostýmová spolupráce
Diana Strauszová
Světelný design
Lukáš Katuščák
Produkce
Linda Durkačová

Obsazení

Peter Brajerčík
Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER