Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 49: Konec iluzí

Masterclass: Eduard Kudláč

Třetí ze série Masterclass našich hostujících spolutvůrců Sezony 48: Blízkost.

Prezentace a debata s režisérem a divadelním experimentátorem, a také ceněným fotografem, Eduardem Kudláčem – aktuálně připravujícím v HaDivadle premiéru Požár v šťastném Rakousku.

Jak vést tvůrčí řez mezi současnou činohrou a otevřenými, post-dramatickými postupy? Lze přistupovat ke klasickým textům (Dostojevskij, Flaubert) rovnocenně jako k modernistickým a monologickým strukturám (Handke, Müller, Schimmelpfenning či Rodrigo García) a jakou funkci v setkání s autorem a obrazností má scénický minimalismus? Co určuje těžiště dramatu, tématu, a jaké oscilační plochy se kolem něho vytvářejí, takové, které mohou herce vést k nežánrovému, introspektivnímu pojetí? Vizuální dramaturgie a režijní dynamika nahlížená zevnitř. O práci na adaptaci současného ukrajinského románu – v čase války (Felix Austria – Požár v šťastném Rakousku podle Sofije Andruchovyč), základech tvůrčí poetiky vlastního kolektivu phenomenontheatre, i zkrocení síťových koláží a jazykových sebereflexí (Pommerat, Vyrypajev). O pozici režiséra – uměleckého šéfa (MD Žilina) a hostujícího tvůrce se stálými spoluaktéry, o hledání a péči o sdílenou scénickou řeč.

Eduard Kudláč
Divadelní režisér, dramatik, činný též jako fotograf. Rodák ze Žiliny (narozen 1972), s níž je ve své tvorbě průběžně spjatý dosud nejvíce, od roku 2009 zde působí jako umělecký šéf činohry Městského divadla. Již v roce 1997 získal kritickou Cenu Dosky jako Objev roku, opakovaně bývá jeho práce uváděna festivalem Nová dráma. Prosadil se nejprve s vlastním tvůrčím kolektivem phenomenontheate zacíleným na experimentální formy mj. neverbálního divadla, zároveň jeho činoherní inscenace patří ty mezi nejvlivnější ze současné slovenské scény. Vedle Rastislava Balleka či Martina Čičváka je opakovaně zván také tuzemskými divadly: režíroval např. v Divadle Petra Bezruče, Divadle pod Palmovkou, Švandově divadle či v Městských divadlech pražských. Jeho fotografické série dosud představily galerie Photoport v Bratislavě či Plusmínusnula v Žilině.

Událost na Facebooku
Cena
vstup volný
Délka
90 min. bez přestávky
Datum uvedení
15. února 2023


Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER