Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 49: Konec iluzí

Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase: Koncert na pomezí žánrů

Žánrově bezbariérové koncerty, přehlídka nových hudebních nahrávek z rozhlasové produkce i kolokvium zabývající se lidovou písní v rozhlasovém vysílání.

Jaromír Nečas byl hudebním skladatelem, redaktorem a osobností, která rozuměla, vytvářela a formovala hudební folklorismus i hudbu tzv. malých hudebních žánrů. V polovině 70. let minulého století byl autorem nadčasového rozhlasového pořadu s názvem Barevný zpívající svět. Jako připomínku velké osobnosti i úžasné pestrosti lidského hudebního tvoření uspořádal Český rozhlas Brno první ročník přehlídky na pomezí žánrů s názvem Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase.

Událost je součástí připomínky 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání na Moravě. Koncert „Na pomezí žánrů“ je vyvrcholením této třídenní akce.

Jaromír Nečas
Hudební skladatel, znalec folklóru a cimbalista Jaromír Nečas (1922–2015) patří k předním osobnostem hudební scény 20. století. Celý život tvořil a pracoval v Československém a Českém rozhlase. Stál u založení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, svého času vedl redakci Malých hudebních žánrů.

Během své redaktorské praxe se zabýval nejen lidovou hudbou, ale také folkem či world music. Díky svému všestrannému kulturnímu rozhledu byl schopen propojovat různé typy uměleckého tvoření. Pro veřejnost objevil několik výrazných hudebních talentů, jakými byli například sourozenci Ulrychovi, Jaroslav Hutka či Jiří Pavlica. Spoluvytvářel program MFF ve Strážnici a byl autorem nespočtu rozhlasových i festivalových programů.

 

Kompletní program přehlídky Událost na Facebooku
Cena
300 Kč
Délka
180 min. s přestávkou
Průvodní slovo
Břetislav Rychlík a Jiří Plocek
Účinkují
Iva Bittová, Marian Friedl & MiniBaroshi, Stano Palúch s projektem Stromoradie, sbor Milánosz, HM Martina Hrbáče s Jiřinou Mikloškovou

 

 

Koncert připravili a slovem provedou přátelé, a také pokračovatelé Jaromíra Nečase, Jiří Plocek a Břetislav Rychlík.Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER