Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 50: Obzory

Autorský záznam inscenace Eyolf

Termíny v přípravě.

3× HaDivadlo v autorských záznamech v Ponrepu v Praze

Audiovizuální adaptace inscenací Maloměšťáci, Čevengur a Eyolf, které HaDivadlo spoluvytvořilo během pandemické sezony 2020/21, poprvé na filmovém plátně.

Brněnský soubor se ve své 46. sezoně zaměřil na intermediální tvorbu. Klíčovými projekty se staly remediace her tří proslulých autorů realistické a raně modernistické éry: Gorkého, Ibsena a Andreje Platonova. Audiovizuální artefakty v autorské režii přitom nemají oporu v přímé reflexi okolnosti nouzového stavu (tak jako řada divadelních streamů a vysílaných on-line sérií), ale v tematizaci a prohloubení konceptů jevištních verzí. Vznikly tři svébytné „remediace“ vytvořené ve spolupráci s Českou televizí nebo studenty z FAMU, které také formálně rozvíjejí diskusi nad možnostmi filmově-divadelních adaptací a přenosu scénického jazyka do filmového, se všemi valéry.

Dům nad fjordem. Manželství Rity a Alfreda. Střední třída s majetkem a dítětem. Štěstí? Není to klišé?
Méně uváděná osobní hra norského klasika přináší v Burajově inscenační – a nyní remediační – adaptaci do konfrontace s dneškem výzvu chladu a rekonstrukce sebe sama. Jak se postavit čelem trhlině zbořeného snu? Co když se domeček pro panenky zhroutí a syn Eyolfek utone v moři (svedený Krysařkou)? Není za co pykat? Individualismus a konzumování (se).

Na scéně prázdného divadelního prostoru se tísní domácí hojnost a projekční plátno přenáší životy do světa iluze. Live Cinema (remediační koláž). Tam, kde zůstává pustina, nabízí se svět zaplnit a porozhlédnout se kolem.

„Pod námi žijí chudí lidé!“

Po promítání budou v Ponrepu diskutovat Ivan Buraj, Lukáš Janičík, Kateřina Dudová a další.

Program Ponrepa
Premiéra
19. září 2021
Cena
vstup volný
Délka
95 min. bez přestávky
Autor
Henrik Ibsen
Režie záznamu
Ivan Buraj
Dramaturgie
Matěj Nytra
Kamera
Jakub Jelen
Střih
Lukáš Janičík
Mix zvuku
Petr Kolev
II. kamera
David Matuška a Matěj Nytra
Obrazová postprodukce
Jakub Jelen
Záznam zvuku
Petr Kolev a Pavel Boika

Obsazení

Alfréd Allmers

Matěj Nechvátal j. h.

Rita Allmersová

Lucie Andělová j. h.

Eyolfek

Martin Sova j. h.
Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER