Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 50: Obzory

Autorský záznam inscenace Čevengur

Termíny v přípravě.

3× HaDivadlo v autorských záznamech v Ponrepu v Praze

Audiovizuální adaptace inscenací Maloměšťáci, Čevengur a Eyolf, které HaDivadlo spoluvytvořilo během pandemické sezony 2020/21, poprvé na filmovém plátně.

Brněnský soubor se ve své 46. sezoně zaměřil na intermediální tvorbu. Klíčovými projekty se staly remediace her tří proslulých autorů realistické a raně modernistické éry: Gorkého, Ibsena a Andreje Platonova. Audiovizuální artefakty v autorské režii přitom nemají oporu v přímé reflexi okolnosti nouzového stavu (tak jako řada divadelních streamů a vysílaných on-line sérií), ale v tematizaci a prohloubení konceptů jevištních verzí. Vznikly tři svébytné „remediace“ vytvořené ve spolupráci s Českou televizí nebo studenty z FAMU, které také formálně rozvíjejí diskusi nad možnostmi filmově-divadelních adaptací a přenosu scénického jazyka do filmového, se všemi valéry.

Čevengur je magický a mnohovrstevnatý román o smrti, Otci a pokroku (utopii). Ruský spisovatel a publicista Andrej Platonov (1899–1951) psal své vrcholné dílo, jurodivého „Švejka ze sovětské revoluce“ mezi roky 1926–1929 a čekaly ho léta perzekuce pro něj i jeho rodinu. K oficiálnímu vydání se naskytla příležitost až ve Francii v roce 1972.

Rok 1917 – mladý Saša Dvanov je pověřen, aby prozkoumal, jak se komunismus usazuje na ruském venkově. Otevírá se katalog postav ubohého lidství, které si v noci potřebuje k někomu lehnout, aby necítilo tolik samoty. Lidi, příroda a stroje. Jsou dějiny jen permanentní apokalypsou? Kdy přijde blaho na zemi?

Tvůrčí tým remediace vytvořil s respektem k původní inscenaci Jana Kačeny z roku 2018 sugestivní pandán. Spojili se přitom režisérovi spolužáci a kolegové z katedry dokumentu FAMU.

„Talentovaný spisovatel, ale svině.“ (J. V. Stalin)
„Pojďme si raději povídat...“ (Soňa)

Program Ponrepa
Premiéra
19. září 2021
Cena
vstup volný
Délka
80 min. bez přestávky
Autor
Andrej Platonov
Režie záznamu
Kateřina Dudová a Michael Jiřinec
Kamera
Marek Brožek a Ondřej Belica
Pomocná kamera
Kateřina Dudová a Michal Böhm
Střih
Michal Böhm
Záznam zvuku
Matěj Lindner a Matěj Čížek
Mix zvuku
Matěj Lindner
Asistent režie
Vincent Klusák

Obsazení

Malý divák, úředník, Moskvič

Jiří Svoboda

Čepurný, Ceckin, umírající

Jan Lepšík j. h.

Kulkin, cestující

Jiří Miroslav Valůšek

Bůh, Šoustalov, umírající

Zachar Pavlovič, Ostatní

Cyril Drozda

Soňa, Miss Moskva

Agáta Kryštůfková j. h.

Hlasy

Teodor Švanda / David Fadinger

Klavír

Kiril Chlebnikov
Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER