Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 45: Zdroje

All That is Earthly Bespeaks of Death (LT)

Termíny v přípravě.

30. ročník festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER — LITHUANIAN ACADEMY OF MUSIC AND THEATRE

The Lithuanian Academy of Music and Theatre (LMTA) je mezinárodně uznávanou vysokoškolskou institucí, která vzdělává profesionální umělce v oblasti hudby, divadla, tance a filmu a nabízí související teoretická studia. Na akademii, která byla založena v roce 1933, v současné době studuje přibližně 1 000 studentů ve třech studijních cyklech, na třech fakultách, z nichž dva sídlí ve Vilniusu a jedna v Klaipėdě. Akademie každoročně pořádá kolem 500 uměleckých akcí, z nichž většina je veřejná a bezplatná.

ALL THAT IS EARTHLY BESPEAKS OF DEATH

“Nezakryl jsem si uši. Každý si  zakryl své a já jediný ne, a proto jsem slyšel všechno. Stejně jako jsem si nezakryl oči hadrem jako všichni ostatní, a proto jsem viděl všechno. Ano, jako jediný jsem všechno viděl a slyšel. Ale bohužel jsem ničemu nerozuměl, takže k čemu mi to bylo, vidět a slyšet všechno? “- Daniil Charms

Hra vypráví příběh spisovatele, jenž se snaží přežít v nesmyslné a absurdní realitě. Protagonista bojuje proti nesmyslu života jedinou dostupnou zbraní – svojí představivostí. Představivost je motorem inscenace. Logika a racionalita se rozpouští v teatralitě hry. V pozadí hry převažuje násilí a krutost. Všechny postavy však otevřeně hrají na pódiu, protože kdyby nehrály, zemřely by. A pro diváka se úsilí postav mění v děsivé a zábavné scény, připomínky existence jich samotných.

„Mladý režisér Augtumas Danielius Harner dokázal precizně ovládnout režijní styl mladého Oskarase Koršunovase (vedoucí 3. ročníku herectví a režie v LMTA), estetiku „tichého kina“, kterou použil jeho učitel v jeho raných hrách na základě práce autorů ruského hnutí OBERIU (Daniil Charms, Aleksandr Vvedensky). Impulzivní rytmus akce, rafinované akcenty, dynamická mizanscéna, podivné chování, pantomima, klauniáda, rovnováha předmětů, vtipné grimasy, groteskní mimika, šikmé černé bundy. Zdá se, že režisér Harner a jeho herci to všechno viděli už předtím a velmi dobře porozuměli.“ – Divadelní kritik Jurijus Lozoraitis, Literatūrairmenas (umělecký časopis “Literatura a umění”)

Herci Jonas Golubovskis, Džiugas Grinys, Karolis Norvilas, Aurelijus Pocius a režisér Augtumas Danielius Harner jsou studenty a režiséry třetího ročníku bakalářského studia pod vedením Oskarase Koršunovase. Všechno to začalo před dvěma lety přidělením vedoucího kurzu Oskarase Koršunovase k určitým cvičením na základě povídek Daniila Charmse. Jeho kniha „Incidence“ poskytla velkou divadelní svobodu a prostor k zamyšlení. V příbězích Charmse jsme objevili zajímavou filosofii blízkou té naší, která si žádala o interpretaci. Nechtěli jsme si nechat ujít tuto zkušenost, proto se zrodila hra “All That Is Earthly Bespeaks Of Death”. Během příprav premiéry na mezinárodním divadelním festivalu “Sirenos” se k tvůrčímu týmu připojil světelný designér Valdas Latonas. Pro ENCOUNTER se k týmu připojil i skladatel Liepa Užusenytė a pro tuto neustále se měnící hru napsal originální hudbu.

www.encounter.cz   
Délka
80 min. bez přestávky


Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER