Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

(Czech) We Are Gob Squad and So Are You

(Czech) HaDivadlo, Terén a JAMU uvádějí

(Czech)

V pondělí 25. října od 17.30 zveme také na prezentaci z Cyklu Současné divadlo Intro: Gob Squad.

Mezinárodní umělecká skupina Gob Squad (DE/GB) se vrací po dvou letech do Brna. V prostorách HaDivadla uvede introspektivní performativní přednášku We Are Gob Squad and So Are You a projekci krátkometrážního autorského filmu Live Long and Prosper.

Dobrý den. Jmenuji se Gob Squad a toto je můj příběh.

Jsem Angličan. Jsem Němec. Jsem muž. Jsem žena, homosexuální a vdaná, mám dvě děti. Byl jsem vycvičen pro všechno a pro nic z následujícího: zpěv, tanec, herectví, kritika, jevištní šerm, analýza post-dramatického divadla a také, jak plakat na přání. Bylo mi nabídnuto místo v Královské akademii dramatických umění, abych se naučil hrát jako Kate Winslet a Laurence Olivier, ale nikdy jsem tam nešel. Během přijímaček mi řekli: „Byl jste vůbec někdy v divadle? Protože to, co tady děláte, nemá s herectvím nic společného – hrajete pouze sám sebe!“

„Prostě buď sám sebou, buď si věrný, jdi za svými sny a dotkni se hvězd.“ Toto je mantra generace, která oceňuje individualitu jako první a poslední vyjádření svobody. Ale kdo je to vlastně to „já“, co myslíte? Jak jste se stali tím, čím jste? Co dělá vás právě vámi? A co se děje, když podnikneme výpravu zvenčí do svého jedinečného konceptu a nahlédneme na svoje „já“?

Použitím textu, archivních videoukázek a soundtracků toto přednáškové představení zavede publikum k vyprávění kolektivních procesů, velkých témat a živých vzpomínek za posledních dvacet let společné práce, o které se Gob Squad podělí. Společně nadzvedneme pokličku představení, kde hranice mezi publikem a umělci často mizí úplně.

Brzy po začátku přednáškového představení Gob Squad zahodí svou pozici přednášejícího, aby na jeho místě mohl zaujmout svou pozici někdo z publika. Pomocí sluchátek dostane publikum instrukce a fyzická identita Gob Squada se přesune do publika, se kterým je „tajně“ domluveno převyprávění příběhů, rozhovorů a scének. Identita se rozestře tím, jak si jednotliví účastníci vyměňují role.

Přednáška o věrohodnosti, pravdě, fikci a kolektivní identitě odkrývá hravě, experimentálním pohledem vše, čím více se do ní lidé zapojují. Užití této techniky nazývá Gob Squad „herectvím na dálku“. To, co začíná jako přímá přednáška o metodách a motivaci souboru, končí dojímavou meditací o podstatě samotné. Tito „herci na dálku“ se ocitají na paradoxním území mezi odevzdáním se a sebe-odhodláním, ztrátou kontroly a touhou kontrolu znovu získat. Jde o zkušenost, která balancuje na pomezí zvědavosti, odvahy, připravenosti chopit se šance a napjatým vztahem mezi dětinskou svobodou a dospělou odpovědností pro vše, co se zde děje.

„Něžné, vzrušující a nebezpečné… Výjimečně brilantní kus!“ TOTAL THEATRE MAGAZINE

Poděkování inscenátorů patří trpělivému zkušebnímu publiku, bez něj by inscenace nevznikla.

Po skončení představení se bude následovat promítání filmu Live Long and Prosper – více informací zde.

(Czech) Gob Squad Arts Collective
Premiere
(Czech) 12. října 2011
Ticket prices
(Czech) 320/220 Kč
Length
(Czech) 60 min. without an interval
(Czech) Koncept
(Czech) Gob Squad
(Czech) Vytvořili
(Czech) Johanna Freiburg, Sean Patten, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost, Simon Will
(Czech) Sound design
(Czech) Jeff McGrory
(Czech) Zvuk
(Czech) Isabel Gonzales Toro
(Czech) Video
(Czech) Sarah Harrison, Sean Patten
(Czech) Stážistka
(Czech) Valeria Germain
(Czech) Datum uvedení
(Czech) 29. října 2021

Cast

(Czech) Hraje

(Czech) publikum
Thank you for your support and cooperation

NEWSLETTER