Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

(Czech) Theater heute und morgen I

(Czech) Cyklus Současné divadlo

(Czech) Proměny institucí, vize repertoárového systému.

První díl série prezentací o současném dění nejen evropské divadelní scény, vedených teatrologem a režisérem Janem Doleželem.

V posledních pěti divadelních sezonách se na evropské divadelní scéně začala zásadně měnit definice městského divadla. Z kamenných divadel, jejichž repertoár stojí na uvádění klasických titulů a současných her v radikálních interpretacích režisérů (tzv. režisérské divadlo), se stávají divadelní domy, které se mnohem víc než na jednotlivé inscenace zaměřují na fungování instituce jako takové a na společensko-politickou zprávu, kterou tím veřejnosti vysílají. Proto se švýcarský Schauspielhaus Zürich rozhodl v roce zaměstnat 8 kmenových režisérů a režisérek a tím se vymezit vůči dosavadní neudržitelné praxi hostujících režisérských hvězd, které vytvářejí produkty svojí poetiky po celé divadelní Evropě. Dalším příkladem je belgické NTGent, to pod vedením intendanta Milo Raua vydalo Gentský manifest. V něm se zavázalo k vystoupení z komfortní zóny tvůrců uzavřených uvnitř divadel a svých měst tím, že každou sezonu uvede jednu inscenaci, která vznikne ve válečné zóně nebo jiném místě, kde zuří zásadní konflikt dneška. 

Přednáška zahrnuje profily zásadních divadelních scén současné Evropy (Münchner Kammerspiele, Schauspielhaus Zürich a NTGent) a profily tvůrců, kteří s nimi pravidelně spolupracují (Christopher Rüping, Alexander Giesche nebo Leonie Böhm). Součástí představení jednotlivých tvůrčích poetik jsou i video ukázky z inscenací.

Jan Doležel
Studoval Katedru divadelních studií FF MU. V současnosti je posluchačem činoherní režie DiFa JAMU. Věnuje se divadelní kritice, ve svých textech se zaměřuje především na německojazyčný divadelní prostor. Pravidelně publikuje v Divadelních novinách nebo časopise KØD. V HaDivadle působí jako asistent režie a je členem týmu lektorů dramaturgických úvodů a besed po představení.

Ticket prices
(Czech) vstup volný
Length
(Czech) 90 min. without an interval

(Czech)  

Proběhlo 23. 9. 2021

 

Další nejbližší díly Cyklu Současné divadlo:

25. 10. 2021 / Intro: Gob Squad

10. 11. 2021 / Theater heute und morgen II

6. 12. 2021 / Theater heute und morgen IIIThank you for your support and cooperation

NEWSLETTER