Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

(Czech) Setkání se Sofijí Andruchovyč: O ukrajinské literatuře v roce války

(Czech) Moderované setkání s autorkou románové předlohy inscenace Požár v šťastném Rakousku Felix Austria (2014) Sofijí Andruchovyč.

(Czech) Jakými cestami během válečného roku na Ukrajině, ale i v exilu, mohla postupovat dál ukrajinská literární scéna? Šlo situaci kromě svědectví, dokumentování také nereflektovat? Udržel se v činnosti literární provoz a instituce, nebo se dění zásadně proměnilo? A jak žít identitu spisovatele a tvůrce tváří v tvář agresi ruských vojsk na svobodném území, jak čelit tragédii?

Sofiji Andruchovyč, která se do Brna vrací po účasti při Měsíci autorského čtení v roce 2015 (Větrné mlýny), přivítáme v HaDivadle společně s jejím manželem, básníkem a blogerem Andrijem Bondarem (Primitivní formy vlastnictví).

Setkání bude moderovat a tlumočit Petr Ch. Kalina, překladatel románu Felix Austria, pracující právě na překladu dalšího románu Sofije Andruchovyč Amadoka (2020).

Po repríze Požáru v šťastném Rakousku bude následovat také beseda s tvůrčím týmem za účasti autorky předlohy.

Sofija Andruchovyč (*1982)
Patří mezi nejúspěšnější současné ukrajinské autorky, působí také jako překladatelka z polštiny. Narodila se v západoukrajinském Ivano-Frankvisku, bývalém Stanislavově. Je dcerou proslulého postmoderního básníka a romanopisce Jurije Andruchovyče, jenž je spolu např. s Tarasem Prochaskou řazen do experimentální tvůrčí vlny takzvaného stanislavského fenoménu 90. let. Jejím manželem je taktéž úspěšný básník a publicista Andrij Bondar. Své dosud nejvlivnější prózy Losos (2007) a Felix Austria (2014) vytvořila s delší autorskou pauzou, během které se ovšem věnovala mj. redaktorské a publicistické práci, narodila se jí též dcera Varvara. V Brně byla představena již v roce 2015 díky festivalu Měsíc autorského čtení. Větrné mlýny jí při té příležitosti vydaly i sbírku krátkých textů Maňásci.

(Czech) Požár v šťastném Rakousku (Czech) Událost na Facebooku
Ticket prices
(Czech) vstup volný
Length
(Czech) 60 min. without an interval
(Czech) Datum uvedení
(Czech) 26. března 2023


Thank you for your support and cooperation

NEWSLETTER