Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

(Czech) Masterclass: Jana Svobodová

(Czech) Masterclass nejen k uvedení inscenace Ti, kdo mluví sami za sebe z Divadla Archa.

(Czech) Režisérka, divadelnice a pedagožka Jana Svobodová je považována za průkopnici na poli dokumentárního divadla a práce s neherci u nás. Její přístup k divadlu formovala setkání například se souborem Bread and Puppet Theatre či režisérkou Anne Bogart.

Aktuálně působí jako umělecká ředitelka Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent, na dramaturgickém směřování domovského Divadla Archa spolupracuje s Ondřejem Hrabem. Společně čerstvě založili Centrum dokumentárního a sociálně-specifického divadla. Centrum zastřešuje a propojuje dosavadní umělecké a vzdělávácí aktivity Divadla Archa.

V divadelní práci Jana Svobodová klade důraz na zachování autenticity, kterou spatřuje v setkání se specifickými sociálními skupinami a nahlížení reálných společenských situací. Dlouhodobě se věnuje například práci s migranty a menšinami, její inscenace tlumočí příběhy žadatelů o azyl i dlouhodobě usazených komunit.

Metody dokumentárního divadla ohledává také jako lektorka, zejména v rámci vzdělávacího programu Archa.lab, který vede. V roce 2022 vydala pod hlavičkou Divadla Archa handbook Social-Specific Theatre in Practice, který je volně dostupný na janasvobodova.art.

(Czech) Centrum dokumentárního divadla
Ticket prices
(Czech) vstup volný
Length
(Czech) 45 min. without an interval
(Czech) Datum uvedení
(Czech) 18. října 2022


Thank you for your support and cooperation

NEWSLETTER