Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

(Czech) Diskuze A2: Česko-slovenská blízkost (30 let poté)

(Czech) Druhá debata o kontextech Sezony 48: Blízkost – součástí speciálního programu k výročí 30 let rozpadu Československa. Diskuze navazující nejen na premiéru inscenace Požár v šťastném Rakousku.

(Czech)

Československo oficiálně zaniklo 31. prosince 1992, rozpadat se začalo ale už krátce po listopadu 1989. Společný stát Čechů a Slováků nikdy nebyl zcela stabilním útvarem, a jestliže platí, že jej zprvu vnější ohrožení držela pohromadě, pak vnitřní tlak jej po celou dobu existence rozkládal. Problémy státoprávního uspořádání a ambice politických a intelektuálních elit ale nic nemění na tom, že řada generací se s Československem identifikovala, a byť mohli mít ke svým spoluobčanům z druhého národa někdy výhrady, jak ukazují všechny průzkumy z let 1990–1993, rozpad si přála jen menšina z nich.

Bylo Československo odsouzeno k zániku od počátku? Co od společného státu očekávali Češi a co Slováci? A rozdělili nás „jenom“ Mečiar s Klausem? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi v debatě navázané na společné číslo časopisů A2 a Kapitál k třicátému výročí rozdělení Československa.

(Czech) ZÁZNAM DISKUZE
Ticket prices
(Czech) vstup volný
Length
(Czech) 90 min. without an interval
(Czech) Datum uvedení
(Czech) 3. března 2023

(Czech)  

Hosté:
Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka
Dominik Želinský, sociolog, redaktor měsíčníku Kapitál

Moderuje:
Matěj Metelec, publicista a redaktor kulturního čtrnáctideníku A2Thank you for your support and cooperation

NEWSLETTER