Logo HaDivadlo

Progressive Dramaturgy Theatre
Season 49: The End of Illusions

(Czech) 30 CED

(Czech) Termíny v přípravě.

(Czech) Oslavy 30 let Centra experimentálního divadla!

(Czech) Před 30 lety vydal Úřad města Brna (kancelář primátora) první zřizovací listinu Centra experimentálního divadla, vymezující dobu zřízení tohoto právního subjektu od ledna 1992.

Vymezení účelu a předmětu činností bylo vymezeno takto: „Poskytování kulturních služeb v oblasti divadelnictví / divadelní tvorba, pořádání a organizování divadelních festivalů zaměřených na studiové experimentální scény, vyhledávání a garance vznikajících kvalitních experimentálních aktivit.“

V průběhu celého roku 1992 a 1993 pak docházelo k různým událostem, kterými Centrum experimentálního divadla vstoupilo do veřejného života: vyvázání HaDivadla a Divadla Husa na provázku ze svazku Zemského divadla v Brně; Otevření dveří Domu pánů z Fanalu; inscenace-happening Posledních 24 hodin po 24 letech a následný Husí pochod; převzetí vedení Centra experimentálního divadla zkolaudovaného areálu na Zelném trhu 9 a jeho slavnostní otevření; zahájení mezinárodního festivalu Divadlo v pohybu (IV); …

Myšlenka založení Centra sahá dokonce již do roku 1986, kdy byla vize CEDu poprvé formulována jako dramaturgický model. Organizační podoba byla následně soustavně připravována od roku 1987. Při připomínání založení Centra experimentálního divadla je proto potřeba brát v úvahu jeho procesuální charakter, v jehož rámci by odkazování k jediné události představovalo příliš reduktivní pohled.

Ať žije Centrum experimentálního divadla, naše domovská instituce!

 

(Czech) Událost na Facebooku
Ticket prices
(Czech) vstup volný

(Czech)  

Za kolektiv HaDivadla a redakci časopisu CEDIT připravujeme událost Divadlo pro všechny.

 

Areál CEDu na Zelném trhu otevřen k volné účasti od 15.00 do nočních hodin!

 

Program oslav 1. října 2022

 

CED: Tvorba budoucnosti | Foyer Domu pánů z Fanalu
Instalace ve vstupním foyer nabízí pohled na možnou budoucnost Centra experimentálního divadla a jeho tří scén prostřednictvím přestavby areálu na Zelném trhu. Tento imaginární návrh ideální divadelní stavby a jejího využívání je dílem společné práce zaměstnanců CED. Vychází z jejich utopických, snových, ale i praktických představ a návrhů možných řešení, jak by měla vypadat, čemu i komu by měla sloužit kulturní a umělecká instituce za třicet let.

Kousek CEDu | 15.00–18.00 | provázek.dvůr
Malé i velké vzácnosti z dílen, skříní a šatníků těch, kdo pro vás CED vytvářejí. Soukromá tvořivost zveřejněná. Osobní setkání a radostná sdílení v sousedské atmosféře provázkovského dvora. Otevřené odpoledne s možností odnést si domů…

O budovách a lidech I | 15.00
Prohlídka areálu Centra experimentálního divadla a Divadla Husa na provázku jinak. Zástupci různých divadelních profesí návštěvníky provedou svými oblíbenými cestami a zákoutími. Místy, na která jste se vždycky chtěli podívat, i prostory, o jejichž existenci jste dosud neměli tušení.

Divadlo pro všechny | 15.00–18.00 | Studio CED
Jak by měla vypadat divadla budoucnosti? Které hodnoty současná česká divadla přináší? Jaké bariéry v současném divadle cítíme? Jak vytvářet divadlo pro všechny? Společné sdílení myšlenek, pocitů a nápadů v sérii diskuzí a her, s koutkem pro výtvarné aktivity. Jednotlivé besedy probíhající ve třech fázích zhodnotí závěrečná moderovaná diskuze s účastníky od 17.00. Následně se prostor promění na odpočívárnu s volnou náplní (od 19.00).

O budovách a lidech II | 17.00
Prohlídka areálu Centra experimentálního divadla a Divadla Husa na provázku jinak. Zástupci různých divadelních profesí návštěvníky provedou svými oblíbenými cestami a zákoutími. Místy, na která jste se vždycky chtěli podívat, i prostory, o jejichž existenci jste dosud neměli tušení.

Představení Časopisu CEDIT | 18.00 | provázek.dvůr
Petr Kubala a Jakub Liška představí nové vydání časopisu CEDIT. Číslo se věnuje tématu péče a vzniklo v koncepční spolupráci se socioložkou Petrou Ezzeddine, jež se ve svých výzkumech věnuje problematice genderu v migraci, transnacionálnímu mateřství a transnacionálním sítím péče o děti a seniory.

Historie (v) prostoru | 18.00 | Sklepní scéna CED
Vernisáž výstavy archivu Centra experimentálního divadla k k 30 letům CED – na Sklepní scéně a v Katakombách s pozvanými pamětníky a pamětnicemi.

Obývák paměti | 18.00 | provázek.dvůr
Odkrývání základů. Osobnosti, které byly u prvních krůčků Centra experimentálního divadla, v neformálním a publiku otevřeném rozhovoru s provázkovskou herečkou Terezou Volánkovou. Kus historie jako kus řeči.

SETKÁNÍ – Kolektivní portrét instituce & večírek | 20.30 | Velký sál Divadla Husa na provázku
30 let symbolizovaných třiceti současnými i minulými zaměstnanci Centra experimentálního divadla a jejich střípky minutových vzpomínek na malé i velké události spojené s životem této instituce. Neformální mozaika  perspektiv, vkusů a humorů rekonstruující unikátnost i pluralitu CEDu s pozadím hudebního doprovodu kapely B4 a obrazovým materiálem z osobních archivů. Režie: Ivan BurajThank you for your support and cooperation

NEWSLETTER