Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 44: Práce

Hlubiny (CZ)

Termíny v přípravě.

Svět bez budoucnosti? Návrat ke kořenům. Návrat k rukodělné hře, nápadů plný ruksak. Exkurzní putovní divadelní sen v hlubinách vzepřeného vědomí i umění. Práce a nástroj 2.0.

Wariot znamená blázen, Ideal značí zaujetí vizí, tušením. Ideální bláznovství! Pražská skupina založená v roce 2009 je zpět s pomyslným profilovým, manifestním představením své poetiky. Namísto slov dech, místo kostýmu hadr. Výrobní rekvizita nebo větev ze Stromovky? Koncept ready-madu a transformované přírody (loutka Břízák) se v inscenacích tvůrců odhaluje přímo na scéně. Za pomoci živě modulované hudby, němohry s fyzicky dadaistickými prvky, se před divákem rozvíjí rituálně iluzivní a přitom materiální krajina zaprášených šuplíkových plánů, naivistického či kutilského pokusnictví. Art-brut? Brusle na másle?

Warioti od loňského roku působí jako kmenový tým prostoru Alfred ve dvoře, společně s Tomášem Procházkou a skupinou Handa Gote (na DSB v roce 2017 s představením Mutus liber). Po úspěšných projektech jako GundR, 28 dní, Zajatci vesmíru nebo Heavy Metal Soap Opera loni na festivalu 4+4 dny v pohybu otevřeli devítidenní akční ateliér pod názvem Alkoholy a z „vyvolávání démonů“ a setkávání se strašným lesů pánem vznikly materiály Hlubin a živly snů, do nichž se performeři v novince pokládají. Odkazy na lidové nebo obřadní motivy jsou nápovědou i post-internetovou slepou uličkou. Síť tvůrčího i diváckého vědomí se vlní v kluzkých záhybech a pokroucených formách, vše je možné… Lʼimagination au pouvoir!

„Wariot Ideal mimo jiné ukazují, jak nesmyslně mohou působit škatulky scénického umění. Komunikují přitom v nejlepším smyslu slova přístupně, tedy ani náznakem podbízivě nebo poklesle. Z představení může být stejně tak nadšený divák, který dosud chodil pouze na klasickou činohru, jako absolvent katedry alternativního a loutkového divadla. Soubor do svého rituálu zve všechny, aniž by musel cokoli vysvětlovat. V současném divadle – ale i celé společnosti – je to výjimečný úkaz.“

– Ondřej Škrabal, A2

VSTUPENKY   
Premiéra
Cena
176 Kč
Délka
60 min.
Autoři
Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda
Režie
Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda
Spolupráce
Milena Dörnerová, Šimon Janíček
Produkce
Motus – Alfred ve dvoře

Hrají

Jan Dörner

Jan Kalivoda

Vojtěch Švejda
Děkujeme za podporu a spolupráci