Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 44: Práce

Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku (FR)

Termíny v přípravě.

Originální procházka pamětí minulého století.

O své knize Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku, která vyšla v roce 2001 (francouzsky v roce 2004), říká její autor Patrik Ouředník žijící od roku 1984 ve Francii, že jde o literární UFO. Nejedná se ani o historický esej, neboť obsahuje prvky fikce, ale ani o román, protože postrádá postavy. Patrik Ouředník se zkrátka baví vyprávěním 20. století v Evropě. Mísí realitu s fikcí, vedle skutečných událostí a přesných numerických údajů vypráví bláznivé anekdoty. Dokazuje, že i dějiny můžou být objektem literatury.

Na jevišti je muž a žena. Jemu je šedesát let, jí třicet. On je slavný francouzský herec a mimochodem strýc režisérky Arnault Lecarpentier, který hrál například v Brookově inscenaci Něco za něco či Ptačí sněm, ve filmech Ariane Mnouchkine Molière nebo Tančírna Ettora Scolly. Ona je mladá talentovaná herečka Lucie Boissonneau. Jsou našimi průvodci po „historii“ i „historkách“ 20. století, jeho klíčových momentech, myšlenkových proudech, katastrofách… Představují jakési zrcadlo našeho vztahu k paměti.

Europeana je volným pokračováním úvah Sarah Lecarpentier o evropské paměti 20. století, které iniciovala inscenace Ô ma mémoire, portrét francouzského diplomata, filosofa a spisovatele Stéphana Hessela, režisérčina dědečka.

Sarah Lecarpentier podnikla během příprav inscenace tříměsíční studijní cestu napříč Evropou s fotografem Stéphanem Nawratem. Inscenaci doprovází výstava těchto fotografií a debata s diváky.

Představení bude uvedeno v originále s českými titulky.

VSTUPENKY   
Premiéra
Cena
240 Kč
Délka
100 min.
Autor
Patrik Ouředník
Režie
Sarah Lecarpentier
Umělecká spolupráce a fotografie
Stéphane Nawrat
Hudba
Simona Barzilay
Scéna
Jeanne Boulanger
Light design a video
Christian François
Sound design
Pierre Yves Aplincourt
Video
Boris Carré
Kostýmy
Mélanie Loisy
Dramaturgie
Kevin Keiss a Sarah Israël
Produkce
Rêvages

Děkujeme za podporu a spolupráci