Logo HaDivadlo

HaDivadlo

scéna Centra experimentálního divadla, p.o.

(Czech) MeetFactory: Malina

(Czech) Ingeborg Bachmann author

(Czech) Lucie Ferenzová directed by

(Czech) „Bez strachu setrvá, nelze mu jinak, před Bohem muž, jejž prostá mysl chrání, než beze zbraní, beze lsti, ho zachrání, že Bůh je jinde.“

(Czech) VSTUPENKY

Dramatizace jediného románu rakouské autorky, básnířky a filosofky Ingeborg Bachmann (1926–1973), o které Thomas Bernhard v reakci na její tragickou smrt napsal: „Na následky popálenin zemřela v jedné římské nemocnici nejinteligentnější a nejvýznamnější spisovatelka, která v tomto století vzešla z naší země.“ Sama Bachmannová označila Malinu jako ouverturu celého literárního projektu o způsobech smrti, z něhož zůstalo pouhé torzo.

Ingeborg Bachmannová (1926–1973) patří k nejvýraznějším zjevům německy psané literatury druhé poloviny 20. století. Své první básně publikovala roku 1948, později psala kromě poezie také povídky, rozhlasové hry a eseje. V posledních letech života pracovala na románovém cyklu Todesarten (Způsoby smrti), který nedokončila. Zemřela na následky popálenin, jež si v září 1973 nešťastnou náhodou způsobila ve svém římském bytě.

Její literární činnost provázelo ve všech jejích fázích, od vídeňských let po ukončení studií až do posledních roků života v Římě, psaní kritické, reflektující ústřední otázky psaní a spisovatelské existence, jazyka, literatury a filosofie, ale vztahující se i k aktuální společenské a politické situaci.

share

(Czech) Režie
Lucie Ferenzová

Překlad
Michaela Jacobsenová

Dramatizace
Patrik Hlavsa

Scéna a kostýmy
Mariana Dvořáková

Dramaturgie
Matěj Samec

Produkce
Dominika Andrašková

Hrají

(Czech) Jakub Gottwald

(Czech) Matěj Nechvátal

(Czech) Anita Krausová

Zavřít